TRIATLONO ISTORIJA

Triatlonas apjungia net 3 sporto šakas – plaukimą, važiavimą dviračiu bei bėgimą. Sportininkai varžosi dėl geriausio bendro visų rungčių laiko, įskaitant ir laiką, kurį jie praleidžia tranzitinėse zonose. Tranzitinė zona yra erdvė, kurioje triatlonininkai persirengia ir pasikeičia įrangą iš plaukimo į važiavimo dviračiu ir iš važiavimo dviračiu – į bėgimo.

Triatlono ištakomis laikomas „La Course des Débrouillards“ sporto renginys Prancūzijoje, kuris įvyko apie 1920-uosius metus. Ankstesnės, 3 sporto šakas apjungiančios varžybos vyko jau 1902 m. ir susidėjo iš bėgimo, važiavimo dviračiu bei plaukimo kanojomis.

Pirmasis modernus triatlonas įvyko San Diege, Kalifornijoje 1974 m. rugsėjo 25 d. Jame save išbandyti ryžosi 46 sportininkai. Manoma, kad šis renginys nebuvo įkvėptas anksčiau vykusių renginių Prancūzijoje.

Nuo 2000-ųjų metų šis sportas yra įtrauktas į olimpines žaidynes, kuriose triatlonininkai turi įveikti 1,5 km plaukiant, 40 km važiuojant dviračiu ir 10 km bėgant.

Ilgųjų triatlonų pradžia laikomas Havajų Geležinio Žmogaus triatlonas (Hawaiian Ironman Triathlon) 1978-aisiais. Jame sportininkai turėjo nuplaukti 3,9 km, dviračiu nuvažiuoti 180 km ir nubėgti 42,195 km. Tarp dalyvių buvo nemažai atstovų iš vietinių bėgimo bei plaukimo klubų, kurie nesutarė, kurie sportininkai yra stipresni – plaukikai ar bėgikai. Pasinaudojęs proga John Collis įsikišo į ginčą ir pabrėžė, kad neseniai publikuotas „Sports Illustrated“ straipsnis perša nuomonę, jog stipriausi yra dviratininkai. Lengviausias būdas išspręsti šį ginčą buvo sujungti tris vietines varžybas – Waikiki Roughwater 3,9 km plaukimą, Around-Oahu 185 km dviračių lenktynes bei Honolulu maratoną. Prieš startą kiekvienas dalyvis gavo lapus su taisyklėmis, kurių gale ranka buvo parašyta: „Nuplauk 2,4 mylios! Nuvažiuok dviračiu 112 mylių! Nubėk 26,2 mylios! Girkis visą likusį gyvenimą!“ bei „Tą, kuris finišuos pirmas, vadinsime Geležiniu žmogumi“

Pirmosios triatlono varžybos Lietuvoje ir buvusioje SSRS (o kartu ir penktosios pasaulyje) buvo surengtos Panevėžyje. Varžybose startavo 15 dalyvių, kuriems reikėjo nuplaukti 1,5 km, nuvažiuoti dviračiu 55 km ir nubėgti 15 km. Pirmojo triatlono prizininkais tapo Vitalijus Semčišinas, Stasys Kavaliauskas bei Algis Buivydas. 1987 m. susikūrė Lietuvos Triatlono federacija. Nuo to laiko kasmet (išskyrus 2008 m.) vyksta Lietuvos čempionatai ir triatlono taurės varžybos.

„Trakų triatlonas“ 2019 metais vyks jau 7-ąjį kartą. Liepos 7 d. dalyviai galės varžytis Olimpinės, Sprinto (pusės olimpinės) ir Super sprinto distancijų individualiose varžybose bei Olimpinės ir Sprinto distancijų komandinėse estafetėse.

HMZ-05107